Pamukkale Şarapları


Denizli'nin Güney ilçesinde 1962 yılında Tokat kardeşlerin en büyüğü Fevzi Tokat tarafından 100.000 litre kapasite ile kurulan başlayan Pamukkale Şarapçılık bir aile şirketidir.

O yıllarda ürettiği şarabı fıçılarla toptan satan Anadolu'daki yüzlerce küçük şaraphaneden bir tanesi de, Pamukkale Şarapçılık'tır.

Güney ilçesi, Denizli'nin kuzeyinde Uşak ili ile sınır olup deniz seviyesinden 850 metre yükseklikte bir platoda killi-tınlı, kireç taşlı, çakıllı toprağa sahiptir. Bu özellikleri ile Güney, şaraplık üzüm yetiştirmek için Türkiye'nin en uygun bölgesidir.

1972 yılında kardeşlerden Yasin Tokat, Ziraat Fakültesi Gıda ve Fermantasyon Teknolojisi Bölümünü bitirerek, şirketin üretim ve yönetim sorumluluğunu üstlenmiştir. Böylece Pamukkale Şarapçılığı 3.500.000 litre kav kapasitesi ile Türkiye'nin ve Avrupa'nın en modern tesislerinden birisi haline getiren süreç başlamıştır.

Bugün Pamukkale Şarapçılık, Tüm dünyanın en seçkin üzümlerini bölgesine adapte etmekte, bilimin ve modern teknolojinin bütün gereklerini yerine getirerek üretimini ve yatırımlarını sürdürmektedir.

Pamukkalae Şarapçılık, başta Almanya ve Fransa olmak üzere, üretiminin %25'ini Avrupa Birliği ülkelerine ihraç eden Türkiye'nin önde gelen şarap ihracatçılarından birisidir.

Pamukkale Şarapçılık'ın en büyük hedefi, en kaliteli şarabı en uygun fiyatla şarapseverlere sunmaktır.

 
     
   

 
     
 
       | Pamukkale Şarapları | Şarap Kültürü | Hediyelik Ürünler | Ulaşım | Kontak | Impressum